Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Fabrika Sigorta Sağlık Sigortası Telefonu: 0 507 745 31 35

Tamamlayıcı sağlık sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak sigortalı olan kişilerin, SGK anlaşmalı özel hastanelerde ekstra bir ücret ödemeden muayene ve tedavi hizmetlerinden faydalanmasına yardımcı olur.

SGK’nın sunduğu sağlık hizmeti, her özel hastanenin maliyetini karşılamamaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip olan kişiler daha ciddi sağlık durumlarında nitelikli bir SGK anlaşmalı özel hastaneden yararlanmak büyük harcamalar yapmak zorunda kalmazlar.

Kısacası tamamlayıcı sağlık sigortası hem ayakta tedavi hem de yatarak tedavi hizmetlerinde SGK’nın karşıladığı bedelin üstünde bir hizmet almanıza olanak tanır. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

SGK'ya bağlı işçi, Bağ-Kur’lu, memur gibi devletin sosyal güvenlik hizmeti altında olan bütün çalışanlar tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanabilirler. Eğer SGK kapsamında bir sigortaya sahip değilseniz tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanma hakkınız bulunmaz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası bireyseldir. SGK çalışanıysanız ve aileniz için de tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak istiyorsanız eşiniz ve çocuklarınız için ayrı prim ödemeniz gerekir. 

Tamamlayıcı sağlık sigortasında da SGK'da olduğu gibi yalnızca babanın sigortası, bütün aileyi güvence altına almamaktadır. 

Buna ek olarak kurumlar da kendi çalışanları için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilmektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Dezavantajları Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, özel sağlık sigortasına göre daha düşük maliyetli bir poliçedir ancak buna rağmen bazı dezavantajları da mevcuttur. Bu dezavantajları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz: 

- Bu sigorta çeşidi, SGK ile anlaşmalı olmayan kurumlarda geçerli değildir.
- SGK ile anlaşması bulunmayan doktorların muayenehanelerinde de geçerli değildir.
- Hastanenin SGK ile anlaşması olsa bile sigorta yaptırılan şirket ile anlaşması yoksa bu sigorta türünden yararlanamazsınız. 
- Sigorta poliçesi yapılmadan önce teşhisi koyulan hastalıklara dair giderler bu sigorta türü ile karşılanmaz. 
- Sigorta poliçesinde bulunan özel durumlara ilişkin giderler teminat kapsamı dışındadır.
- Psikiyatri ve psikoloji alanındaki tedavi masrafları, çok tehlikeli spor branşlarında meydana gelen hastalanma ya da yaralanma giderleri, ehliyetsiz araç kullanımı sonucunda meydana gelen yaralanma gibi konular sigorta poliçesinde düzenlenen özel hükümler ile teminat kapsamı dışında kabul edilebilir.
- Ayakta tedavi limiti poliçe döneminde, aldığınız teklif özelinde, bir yılda 4, 6, 8, 10 adet ile sınırlıdır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Tamamlayıcı sağlık sigortası; yatarak tedavi teminatı ve ayakta tedavi teminatından oluşur. Yatarak tedavi teminatı limitsizdir ancak ayakta tedavi teminatının limiti sigorta şirketine göre değişmektedir. Ayakta tedavi teminatı; 4, 6, 8 veya 10 adet doktor muayenesinden oluşur. Yıl içinde ihtiyaç duyacağınız doktor muayene adeti, sigorta şirketi tercihi yaparken göz önünde bulundurulması gereken bir kriterdir.

Aşağıdaki maddeler, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun tamamlayıcı sağlık sigortası almanız için önemli noktalardır. 

• Ailenizde kimlerin sigortalanacağı ve sigortalanacak kişi sayısı
• Yaş sınırı
• Sağlık planı tipi (Sadece yatarak tedavi teminatlı veya ayakta tedavi teminatı+yatarak tedavi teminatı)
• Teminat kapsamı
• Teminat limitleri
• Ek teminatlar
• Muafiyet ve bekleme süreleri
• Teminat dışı kalan haller
• Anlaşmalı hastane ağı
• Ömür boyu yenileme garantisinin verilme süresi
• Hasarsızlık indirimi
• Özel şartlar. Tamamlayıcı sağlık sigortası satın almadan önce özel şartlara göz atarak, aklınıza takılan durumları mutlaka sigorta danışmanınıza sorun.

Son olarak; tamamlayıcı sağlık sigortası ile doğum yapmayı planlıyorsanız poliçenize doğum teminatını eklemeniz gerekmektedir. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında doğum teminatı için belirlenmiş bekleme sürelerini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası satın alırken nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle tamamlayıcı sağlık sigortası satın alacağınız aracı kurumu belirlemeniz gerekir. Aracı kurumu seçerken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var.

Sigorta aracı kurumunun birçok sigorta şirketi ile anlaşmalı olması, sizin ürün tercihi yaparken karşılaştırma yapmanıza imkan tanır.
Sigorta danışmanlarının alanında uzman olması önemli bir kriterdir. Sizin ihtiyaçlarınıza, bütçenize ve beklentilerinize göre sigorta şirketi önerisinde bulunmalıdır.
Tamamlayıcı sağlık sigortası aldıktan sonra size hizmet verebilecek bir aracı kurum ile çalışmanız, ileride karşılaşabileceğiniz sorunlara çözüm bulabilmek adına önemli bir noktadır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası satın alırken, teknik olarak dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Uzman bir sigorta danışmanı ile çalışırsanız teknik konuları anlamanız ve sigortadan faydalanmanız daha kolay olacaktır.

• SGK veya GSS Aktifliği
• Yaş Aralığı
• Doktor Muayene Sayısı
• Ömür Boyu Yenileme Garantisi
• Ek teminatlar
• Fiyat (Yıllık Prim)
• Anlaşmalı Hastane Ağı

Eğer ilk defa tamamlayıcı sağlık sigortası alıyorsanız, sigorta danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. 

Size en uygun tamamlayıcı sağlık sigortası için bizden teklif almayı unutmayın.

HIZLI TEKLİF AL