Kasko

Fabrika Sigorta Kasko Telefonu:  0 544 829 26 32

Kasko Nedir?

Zorunlu trafik sigortası karşı tarafın hasarlarını teminat altına alırken, kasko sigortası kaza durumunda sizin aracınızı güvence altına alır. Kasko teminatları, aracınızın hasara uğraması, çalınması ve benzeri gibi durumları kapsar. Kasko bedeli de bu nedenle sigorta poliçenizin kapsamına göre değişir.

İsteğe bağlı bir araç sigortası olan kaskonun kapsamını siz belirleyebilirsiniz.

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar

Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası arasındaki en temel fark; birinin zorunlu, diğerinin ise isteğe bağlı olmasıdır. Bu yüzden trafik sigortası yaptırmadan aracınızı kullanamazsınız, ancak kasko için bu tarz bir mecburiyetiniz yoktur.

Zorunlu Trafik Sigortası herhangi bir kaza halinde karşı tarafta oluşabilecek zararları kapsarken kasko, kendi aracınızla ilgili hasarları karşılar. 

Trafik Sigortası’nın avantajları, karşı tarafın mağduriyetini önlemeye yönelik avantajlardır. Kaskonun faydaları ise poliçe sahibinin mağduriyetini önlemeye yöneliktir.

Trafik Sigortası’nın sınırlarını devlet belirler ve sabittir. Bu nedenle oluşabilecek kaza durumlarında karşı tarafın maddi ve bedensel zararları belirli limitler dâhilinde karşılanır. Örneğin karşı tarafta oluşan hasarın toplam tutarı 100.000 TL ve Trafik Sigortasının üst limiti ise 66.000 TL olsun. Bu durumda kazanın oluşmasında payı olan kişi geri kalan 34.000 TL için Trafik Sigortası şirketi tarafından destek alamaz ve bu limit aşımını kendi imkânlarıyla karşılamak zorundadır. Kaskoda ise poliçe kapsamı genişletilebildiği için sınırları sigorta sahibinin kendisi belirler.

Zorunlu Trafik Sigortası’nın teminat limitleri belirli oranlarda olsa da Trafik Sigortası fiyatları serbest tarife üzerinden gerçekleştirilir. Bu noktada izlenebilecek en mantıklı yol; en uygun trafik sigortasını araştırıp onu yaptırmaktır. Ancak kasko için aynı durum geçerli değildir. Kasko fiyatları poliçenin neleri kapsadığına göre değişiklik gösterdiğinden temel amaç, kaskonun en ucuzunu değil en avantajlısını bulmaktır.

FABRİKA Sigorta ile Yolculuklarınızı Güvence Altına Alabilirsiniz

Tüm dünyada en çok tercih edilen ulaşım şekli olan kara yolu, aynı zamanda en yüksek kaza oranına sahip olan ulaşım şekli. Bu nedenle FABRİKA Sigorta’dan ihtiyacınıza uygun Kasko Sigortası’nı ve Zorunlu Trafik Sigortası’nı yaptırarak hem maddi hem de manevi güvenceye ulaşabilirsiniz.

YÜREĞİNİZ FERAH YOLUNUZ AÇIK OLSUN.

Kasko sigortası olan trafik sigortası almalı mı?(*)

Kasko sigortası aracınıza gelen zararı karşılarken, trafik sigortası kusurlu olarak bir şahsa, aracına veya malına verilen zararları karşılar.

Ancak kimi zaman vatandaştan hatta yetkili kişilerden kasko yaptırıldıktan sonra neden trafik sigortası yaptırılıyor gibi söylemler işitilmektedir. Bu yanılgı kasko paket poliçesine eklenen ihtiyari mali mesuliyet sigortası teminatından kaynaklanmaktadır. Oysa bu iki teminat aynı alanda teminat sağlamakla birlikte işleyişi çok farklıdır. Bir örnekle açıklamak gerekirse;

A aracının 2018 yılında B aracına kusurlu olarak çarptığını ve B  aracının kullanılamaz hale geldiğini, diğer bir deyişle perte çıktığını farz edelim. Burada A aracı kusurlu olduğu için B aracındaki zararı A aracının trafik sigortası ödeyecektir. 2023 yılı trafik sigortası, araç başına maddi hasar teminat üst limiti 120.000 TL’dir. B aracı kullanılamaz hale geldiğinden, B aracı sahibine aracının piyasa rayiç bedeli ödenecektir. Piyasa rayiç bedelinin 3.200.000 TL olduğunu düşünelim. Bu durumda A aracının trafik sigortası her bir araç için üst limit olan 120.000 TL’yi ödeyecektir. Arda kalan 3.080.000 TL kusurlu aracın sahibi ya da varsa kasko poliçesinin ihtiyari mali sorumluluk teminatından ödenecektir.

Kasko sigortasında yer alan ihtiyari mali mesuliyet, trafik sigortası limitinin yetmediği kısım için devreye girer. Trafik sigortası zorunlu sigortadır, kaskoda yer alan bu teminat ise zorunlu olmayan bir sigortadır ve limiti serbestçe belirlenebilmektedir. Varsayalım ki 2023 yılında A aracının trafik sigortası olmasın, kasko sigortasının ihtiyari mali mesuliyet (İMM) sigortasının teminat limiti 2.500.000 TL olsun. Bu durumda ihtiyari teminat sadece, trafik sigortasının ödediği 1.200.000 TL’nin yetmediği hasarları tamamlar; trafik sigortasının ödeyeceği 1.200.000 TL A aracının sahibi tarafından ödenir.

Bu nedenle kasko sigortanızda ihtiyari teminatınız olsa dahi trafik sigortanızın olması gerekmektedir; aksi halde trafik sigortasının ödeyeceği tazminatı araç sahibi olarak siz ödemek durumunda kalırsınız.

* TSEV’in internet sitesinden alıntıdır.

Size en uygun kasko için bizden teklif almayı unutmayın.

HIZLI TEKLİF AL